پنج‌شنبه, 2 اسفند 1397
  • EN
در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس صورت گرفت؛
بررسی كاربردهای مواد نانو و روش‌های سنتز نانوگرافن
۶۶۲۹
 ۱۳۹۷/۰۷/۱۱ 
۱۵:۰:۴۲

Ratings Average :  ۴.۰۰ |  Ratings Submitted :  ۲

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از شهر قدس، سمینار یک‌روزه روش‌‌های سنتز نانوگرافن با حضور جمعی از استادان و دانشجویان واحد شهر قدس در سالن کنفرانس دانشکده علوم کشاورزی این واحد دانشگاهی برگزار شد.

زهرا خلج رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد شهر قدس و مسئول برگزارکننده این سمینار گفت: نانوفناوری حوزه‌ای از علوم مختلف بر پایه مواد و مقیاس است که به‌دلیل ماهیت میان‌رشته‌ای آن، همه استادان و دانشجویان می‌توانند از آن بهره ببرند.

وی با بیان اینکه این مجموعه تلاش می‌کند با شناسایی و جذب استعدادهای استادان و دانشجویان و هدایت آنان، باعث تقویت و تأمین نیازهای علمی و پژوهشی کشور شود، خاطرنشان کرد: حمایت و تقویت زیرساخت‌های پژوهشی استعدادهای جوانان و ارائه تسهیلات مالی به‌منظور ارتقای علمی آنان انجام می‌شود.

خلج افزود: کشور ما به‌لحاظ تولید علم در حوزه نانوتکنولوژی دارای رتبه ششم جهانی است که با تلاش دانشگاهیان، می‌توان در حوزه تبدیل علم به صنعت و فناوری نیز گام‌های اساسی برداشت.

الناز وقری استاد واحد شهر قدس و مدرس سمینار روش‌های سنتز نانوگرافن نیز با بیان کاربردهای نانو گفت: مواد نانو، ساختار کوچکی دارند؛ اما کاربرد بسیاری در صنعت خودروسازی، عمران، معماری، پزشکی و پیراپزشکی، کشاورزی، صنایع غذایی و ... دارند.

وی افزود: اکنون مواد نانو به‌دلیل تغییر خواص مواد، حائز اهمیت محسوب می‌شوند و آنها را با توجه به خواص و ساختار به نانوساختارهای کربنی و نانوکوانتوم دات‌ها تقسیم‌بندی می‌کنند.

استاد واحد شهر قدس درباره ویژگی‌های فولرن‌ها اظهار کرد: فولرن‌ها در برابر نور حساس هستند و خاصیت روان‌سازی بالا، استحکام مکانیکی و خواص زیست‌سازگاری بالایی دارند.

وقری عنوان کرد: گرافن، جدیدترین عضو خانواده مواد کربنی گرافیتی چندبعدی است که شامل فلورین به‌عنوان نانوماده صفربعدی، نانولوله‌های کربنی به‌عنوان نانوماده یک‌بعدی و گرافیت به‌عنوان یک ماده سه‌بعدی می‌شود.

وی گرافن را ماده جادویی قرن حاضر خواند و گفت: گرافن دارای خواص و کاربردهای بسیاری ازجمله در باتری‌های شارژی، لامپ‌های ال‌ای‌دی، رسانندگی دارو، کامپوزیت‌ها، سلول‌های خورشیدی، سنسورها و ... است.

مدرس سمینار روش‌های سنتز نانوساختار گرافن تصریح کرد: افزودن لایه‌ای از گرافن به کلاه ایمنی، سبب افزایش استحکام و مقاومت کلاه ایمنی شده و به لطف این فناوری، نیروی ضربه در مساحت بیشتری از سطح کلاه توزیع می‌شود و به این ترتیب آسیب کمتری به موتورسوار خواهد رسید.

وقری تصریح کرد: گرافن رسانای قوی حرارتی است و پوشش گرافنی بر روی کلاه ایمنی موجب پراکندگی گرما شده و راحتی بیشتری را برای موتورسوار فراهم می‌کند.

استاد واحد شهر قدس با بیان اینکه از کاربردهای شگفت‌انگیز گرافن جادویی این است که از سبک‌ترین ماده دنیا ورق‌هایی به قدرت فولاد ساخته می‌شود، گفت: باتری‌های با قابلیت شارژ فوق سریع را می‌توان با ماده گرافن تولید کرد که دارای عمر بیشتر، زمان شارژ سریع و سازگاری بیشتر با محیط زیست هستند.

وی با تأکید بر اینکه یکی از بهترین فیلترهای تبدیل آب دریا به آب شیرین، لایه‌های گرافنی با ضخامت یک اتم است، اظهار کرد: به‌دلیل اینکه این فیلتر تنها یک اتم ضخامت دارد، آب نمک از طریق آن و بدون فشار اضافی جریان می‌یابد.

وقری با توجه به اینکه این حفره‌ها بسیار کوچک هستند و بنابراین به ذرات نمک اجازه عبور نمی‌دهند، اضافه کرد: فیلترهای گرافنی، مصرف انرژی را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهند و با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند.Back           Print Print      Send To Friends Send to friends     News Add Comment Add Comment
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0