يکشنبه, 28 مرداد 1397
  • EN
    /  2
كسب عناوین مختلف علمی و فرهنگی درسال گذشته و پیش بینی چشم انداز 97
۶۴۴۸
 ۱۳۹۷/۰۱/۲۲ 
۱۱:۲۹:۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای غرب استان تهران خبر داد:

کسب عناوین مختلف علمی و فرهنگی درسال گذشته و پیش بینی چشم انداز 97

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای غرب استان تهران د ر گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری آنا گفت: در سالی که گذشت رویدادهای مهم علمی و فرهنگی زیادی در واحد دانشگاه آزاد اسلامی شهر قدس اتفاق افتاد که همگی نشان از رشد علمی این واحد دانشگاهی می دهد.

 دکترمهدی فتح اله با اشاره ای به فعالیت های این واحد در سال 96 افزود: برگزاری رویدادهای علمی، فرهنگی(جشنواره نشریات دانشجویی و ...)، احیا مراکز تحقیقات گیاهان داروئی، تشکیل و راه اندازی کارگاه شبیه سازی، باز مهندسی ساختار، فرآیندها و رویه های جاری آموزشی و پژوهشی، ایجاد مدرسه اشتغال، مجله برتر دومین جشنوار ملی نانو دانشگاه مجله برتر دهمین جشنواره نانو ریاست جمهوری از افتحارات این دانشگاه بوده است.

کسب عنوان دومین مقاله پربازدید تاریخ اشپرینگر، راه اندازی مجله تخصصی در گروه های آموزشی(حداقل هر دانشکده دو مجله فعال)، اجرائی نمودن پایان نامه های مسئله محور و اجرای نظام موضوعات واحد شهرقدس به عنوان صنعت و تجارت، اتوماسیون فرآیندهای حوزه پژوهشی اعم از سامانه ثبت پروپوزال از دیگر عناوین مهمی بود که رییس دانشگاه آزاد واحد شهر قدس به آن ها اشاره کرد.

رئیس دانشگاه های آزاد غرب استان تهران با اشاره به گسترش فعالیت های علمی و پژوهشی در بدنه دانشگاه های کشور گفت: در سال 96 تعداد 3397 اثر به دبیرخانه جشنواره در شهر قدس ارسال شده که در مقایسه با سال گذشته رشد 39 درصدی را نشان می دهد.

وی به مهمترین اتفاق سال 96 که برگزاری نشست علمی صنعت و تجارت در واحد شهرقدس بود اشاره کرد وگفت: از اهم اقدامات دانشگاه شهرقدس، همایش روز مهندس و نشست علمی صنعت و تجارت با حضور دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران بود.

فتح اله  این موضوع را یک فرصت برای تجاری سازی علوم کاربردی برای واحد دانشگاهی شهر قدس برشمرد و تصریح کرد: تمرکز بیشتر مراکز صنعتی و تجاری در منطقه  شهرقدس  که بالغ بر 450 هزار جمعیت دارد، می تواند این منطقه را با وحود جمعیت 30 هزار نفری دانشجویان علمی غرب استان تهران به منطقه صنعتی و قطب علمی تبدیل کند. 

وی گفت: توسعه علمی می تواند منجر به توسعه صنعتی و تجاری درهر منطقه ای شود که این موضوع می تواند در قالب نشست  صنعت و تجارت راه گشا باشد.

دکتر فتح اله خاطرنشان کرد: بیش از 700 واحد صنعتی در این شهرستان فعال است که 51 درصد از شاغلین قدس در این بخش مشغول به فعالیت هستند و به ثمر رسیدن این نشست تخصصی با حضور صاحبان صنایع و مراکز علمی و دانشگاهی می تواند بازار کار مناسب برای کارجویان و سطح تولیدات منطقه را در سظح انبوه بالا ببرد.

وی از برنامه های پیش رو در سال جدید خبر داد و گفت: از جمله برنامه های واحد شهرقدس در سال 97 فعال سازی مرکز آموزش های کوتاه مدت، توسعه برنامه های علمی حوزه صنعت و تجارت،  تجاری سازی محصولات و خدمات مرکز تحقیقات گیاهان داروئی، اجرای طرح های توسعه اقتصادی و درآمدزایی برای دانشگاه، اجرائی نمودن پایان نامه های مسئله محور در صنایع شهرستان، تجاری سازی و به کارگیری دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه، گسترش پژوهش های کاربردی از طریق ایجاد پایلوت تحقیقاتی برای اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی، اخذ مجوز تصویب دانشکده های هنر و معماری، دانشکده مدیریت، ارتقاء روش های آموزشی(استفاده از سیستم های هوشمند در برگزاری کلاس های آموزشی، ارائه طرح درس و منابع درسی روی پروفایل استادان کلیه مقاطع)، توسعه کیفی زیرساخت های علمی، آموزشی و پژوهشی خواهد بود.

فتح اله همچنین به بخش دیگری از این برنامه ها پرداخت و افزود: تبدیل واحد شهرقدس به عنوان مرجع توسعه علم و صنعت و قطب صنعتی استان تهران، تأسیس نشریه با امتیاز علمی ،  ثبت نام رشته های جدید از جمله: (مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات ICT ، مهندسی فناوری اطلاعات IT ، مهندسی پزشکی، گرافیک، شیمی داروئی، مهندسی فناوری گیاهان داروئی و معطر و در مقطع کارشناسی ارشد(گرافیک صنایع غذایی، علوم مواد غذایی، بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی، زیست فناوری، تغذیه آبزیان پرورشی)، تلاش در جهت دایر نمودن رشته های کاربردی کشاورزی با عنایت به پتانسیل منطقه ای و جغرافیایی، راه اندازی انجمن علمی- دانشجویی میکروبیولوژی، اصول و صنایع شیمی، علوم و فناوری نانو، پایش سلامت دانشگاهیان در واحد، تشکیل و فعالیت کانون فارغ التحصیلان ، تهیه صدور و تحویل مدارک تحصیلی دانش آموختگان در سال 1397 توسط کانون فارغ التحصیلان، برگزاری کلاس های آموزشی ورزشی دانشجویان، برگزاری کلاس های مربیگری و داوری انجام طرح های پژوهشی در جهت توسعه ی ورزش همگانی و قهرمانی در دانشگاه آزاد اسلامی، برگزاری ورزش های همگانی و قهرمانی در دستورکار برنامه های سال 97 قرار دارد.

رئیس واحدهای غرب استان تهران در بخش دیگری  اشاره به چالش های آموزش عالی کرد و گفت: ما باید در سیاست گذاری های آینده، نیم نگاهی به این چالش ها و راه حلی برای حل این مسائل  داشته باشیم.

وی گفت: دردنیای امروزی در دیگر کشورها دانشگاه های توسعه یافته چرخه ایده تا فناوری را مورد توجه قرار داده اند و از سنتی بودن خارج شده و به سمت فناوری های مدرن حرکت کرده اند.DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0